Morskie i przemysłowe średnioobrotowe silniki Sulzera z serii Z40

Te strony prowadzone są przez Przedsiębiorstwo Jastra z Gdańska,
które jest niezależną firmą handlową
i nieposiadającą żadnych autoryzacji producentów poniższych produktów.


English

Русский

Zakłady Urządzeń Technicznych (ZUT) "Zgoda", Świętochłowice, uzyskały licencję na budowę różnych czterosuwowych średnioobrotowych silników z serii Z40/48, ZA40 i ZA40S od najpierw Sulzer Brothers Ltd., później New Sulzer Diesel a potem Wartsila.
Tradycyjna, ale stale modernizowana i poprawiana konstrukcja, niezawodność i łatwość obsługi sprawiły, że stały się popularne w wielu zastosowaniach.

Zgoda - Sulzer - to solidna marka, znana w świecie.

Większość silników pracuje jako napęd główny średniej wielkości statków, część było pierwotnie projektowanych do napędu lądowych agregatów prądotwórczych, część jako awaryjne źródło zasilania w elektrowniach atomowych.
Ostatnio, szczególnie w Indiach, morskie silniki odzyskane z wyzłomowanych statków są odbudowywane i przystosowywane do pracy w niewielkich elektrowniach.

Około 70% silników czterosuwowych Z40 zbudowanych w świecie było budowanych przez Zgodę.

Niestety, nie wszystko, co jest dobre może przetrwać w naszym monopolizującym się świecie...
Najpierw akcje New Sulzer Diesel (NSD) zostały zakupione przez włoską firmę Fincantieri, która sama zresztą była licencjobiorcą Sulzera. Później akcje Fincantieri zostały zakupione przez fińską firmę Wartsila, która oprócz licencji Sulzera produkowała własne linie średnio- i szybkoobrotowych silników.
Utworzono nową firmę Wartsila-NSD i szybko okazało się, że silniki Sulzera z serii Z bezpośrednio konkurują z linią silników Vasa. Nowa firma szybko przestała "aktywnie promować" te silniki.

Fabryki należące do NSD zostały zamknięte (np. we Francji), albo zaprzestały budowy silników Z. Niezależni licencjobiorcy, jak na przykład Zgoda, utrzymywali produkcję silników i części do nich na własne ryzyko, bazując na posiadanej dokumentacji i starych umowach.


Mniejsze morskie i przemysłowe silniki na licencji Sulzera z serii A20, A25 były budowane przez ZPM H.Cegielski w Polsce
więcej informacji


Przedsiębiorstwo Jastra Sp. z o.o. oferuje dostawy części silników z serii Z40/48 budowanych w Polsce na licencji Sulzera.
Nie mamy dużego doświadczenia z wersjami budowanymi w innych krajach, ale wiemy, że mogą istnieć między nimi poważne różnice w zamontowanych elementach.
Nie mamy absolutnie doświadczenia z silnikami ZH40/48 (dwusuwowymi, budowanymi chyba wyłącznie w Finlandii) oraz z silnikami z siedmioma i czternastoma cylindrami.

Dlaczego warto skorzystać z naszych usług?

Oferujemy rozsądne ceny dla polskich wersji, z wliczoną ceną opakowania, szybkie dostawy oraz bliskość międzynarodowego lotniska towarowego i wyspecjalizowanych spedytorów.

Zapraszamy:
Stara pieczęć Gdańska
- okręt z gwiazdą w herbie

Przedsiębiorstwo Jastra Sp. z o.o. - wyposażenie okrętowe

tel/fax: +48-58-3479026
tel/fax: +48-58-3476850
e-mail:jastra@ jastra.com.pl
http://www.jastra.com.pl

Polska, Gdańsk 80-215,
ul. Raciborskiego 51


index do spisu treści / to the site content list